Blog

Jak czyścić ekran monitora?

Artykuły biurowe -> 03.10.22

Osoby, które na co dzień pracują przy komputerze muszą dbać zarówno o swój kręgosłup, jak i o oczy. Patrząc się przez osiem godzin z małymi przerwami w monitor, wysusza się gałka oczna, ponieważ rzadziej mrugamy. Co więcej, niezwykle ważna jest również czystość samego ekranu. Osiadający kurz, odciski palców czy też drobne plamy wydają się nic nieznaczące, jednak one również mają wpływ na jakość oglądanych przez nas filmów czy przeglądanych dokumentów. Szczególnie mocno widać to, kiedy pojawią się promienie słoneczne. Wtedy widać nawet najmniejszy brud, który osiadł na ekranie. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby regularnie go czyścić. Jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy środek myjący będzie się do tego nadawał. Co w takim razie najlepiej się sprawdzi? O tym dowiesz się z naszego artykułu!

Czyszczenie ekranu monitora – czego nie wolno używać?

Jednym z głównych grzechów popełnianych przez wiele osób, jest wycieranie ekranu monitora papierem kuchennym lub toaletowym. Musisz jednak wiedzieć o tym, że jest to zbyt ostry materiał, który może zarysować matrycę, a przecież tego nikt nie chce. Mogą ją uszkodzić także zbyt silne środki chemiczne, a nawet… chusteczki nawilżane! Wszystkie te produkty mogą zawierać m.in. alkohol, który nie powinien mieć żadnego kontaktu z tak czułą powierzchnią.

Jak bezpiecznie wyczyścić ekran monitora?

To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że możesz stosować wyłącznie miękkie i niezwykle delikatne ściereczki. Dobrym rozwiązaniem będą te wykonane z mikrofibry. Jeśli chcesz pozbyć się kurzu, wystarczy przejechać suchą szmatką po powierzchni urządzenia. Jednak w przypadku, kiedy plamy są zaschnięte lub widzisz odciski palców – lepiej delikatnie zmoczyć materiał. Można również skorzystać z dedykowanych środków, które w żaden sposób nie uszkodzą czułej matrycy. To przede wszystkim produkty do czyszczenia ekranów monitorów lub też do mycia szyb. Najważniejsze, o czym należy pamiętać to fakt, aby nie zawierały one acetonu, amoniaku czy etylu.

Warto przystąpić do działania dopiero wtedy, kiedy wyłączysz monitor. Najlepiej, gdyby był on chłodny. Na samym początku należy przetrzeć go delikatnie suchą ściereczką. Jeśli nie usunąłeś wszystkich zabrudzeń, dopiero w tym momencie możesz zwilżyć szmatkę albo też wybrać środek chemiczny. Nie wolno rozpylać go bezpośrednio na ekran. Najlepiej spryskać ściereczkę i wtedy wytrzeć powierzchnię. Na sam koniec możesz jeszcze raz przetrzeć matrycę na sucho.

Jak często przecierać ekran monitora?

Dla Twojego komfortu najlepiej, aby powtarzać tę czynność raz w tygodniu. Oczywiście w momencie, kiedy zaobserwujesz jakiekolwiek plamy, możesz zrobić to wcześniej. Wygodnym rozwiązaniem będą również specjalne chusteczki nawilżane do monitorów, które pomogą Ci w prosty i szybki sposób pozbyć się ewentualnych zabrudzeń i zwiększą komfort pracy. W końcu nikt z nas nie lubi patrzeć na plamy czy odciski palców.

W podobny sposób możesz postępować w przypadku telewizorów, laptopów czy telefonów.

Jak dobrze segregować dokumenty w biurze?

Artykuły biurowe -> 03.10.22

Mimo digitalizacji i przenoszenia wielu danych na komputery i nośniki pamięci, nadal istnieje potrzeba posiadania ważnych umów, aneksów czy aktów notarialnych w formie papierowej. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że liczba wniosków, odwołań czy różnego rodzaju pism jest naprawdę wysoka. Dlatego też, żeby się w nich nie pogubić, warto zadbać o odpowiednią segregację dokumentów w biurze. Tylko dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko zgubienia którejś umowy czy innego istotnego pisma lub pomieszania którejś strony z innymi, niepowiązanymi. Warto pomyśleć o systemie, z którego mogłoby korzystać całe biuro, aby porządkowanie i sortowanie wniosków i umów przebiegało w firmie w ten sam sposób. Należy się do tego wcześniej przygotować, wyposażając pracowników w odpowiednie produkty. Co może okazać się pomocne? Jak zachować porządek w dokumentach? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!

Segregacja dokumentów w biurze – co może okazać się przydatne?

Przed przystąpieniem do wymyślenia systemu sortowania wszystkich pism, warto wyposażyć każde biurko w kilka ważnych elementów. Nieodzownym produktem z pewnością okażą się segregatory o różnej wielkości. Przede wszystkim warto zakupić te w formacie A4 z racji tego, że zazwyczaj dokumenty są drukowane właśnie na takim papierze. Warto również zainwestować w mniejsze segregatory A5. Do każdego z nich warto mieć specjalną etykietę, na której będzie dokładny opis tego, co znajduje się w środku. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na niej, chociażby nazwy danego klienta. Do segregatorów przydadzą się również koszulki na dokumenty, do których można osobno powkładać każdą umowę czy wszystkie wnioski.

Oprócz tego na wyposażeniu każdego biura powinny znaleźć się teczki i akta osobowe. W różnych kolorach, dokładnie opisane z pewnością nie raz pomogą w znalezieniu tego, czego szukasz. Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością są aktówki z przegródkami. Do każdej z nich można umieścić karteczkę z podpisem, dzięki czemu szybko i sprawnie będzie przebiegało segregowanie dokumentów w każdym biurze.

Co zrobić, aby dobrze posegregować dokumenty w biurze?

Po odpowiednim wyposażeniu biura należy przystąpić do planowania systemu pracy. Tematyka segregowanych dokumentów to jeden ze sposobów na uporządkowanie wszystkich pism. Można je sortować biorąc pod uwagę ich rodzaj (wnioski, odwołania), formę (wszystkie formularze) czy też obieg (korespondencja wewnętrzna lub zewnętrzna). Oczywiście kategorii można być znacznie więcej. Warto zastanowić się, jakich dokumentów jest najwięcej i według jakiego klucza można byłoby je posortować, aby każdy pracownik bez problemu mógł znaleźć to, czego szuka.

Należy również pamiętać, aby każde pismo, które znajdzie się na biurku pracownika zostało od razu włożone do odpowiedniego segregatora, teczki czy koszulki. W momencie, kiedy pozostawimy dwie umowy na stole, do tego pojawi się wniosek i wypełniony formularz pod koniec dnia może okazać się, że “z niczego” zrobił się nieporządek.

Jakie środki czystości do biura?

Artykuły biurowe -> 03.10.22

Nikt z nas nie lubi, kiedy wokół jego stanowiska pracy widać plamy po herbacie na podłodze czy też kurz. Dlatego też Ty jako szef powinieneś zadbać o odpowiednią pomoc, która zapewni sterylność i porządek w biurze. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie firmy zajmującej się sprzątaniem takich powierzchni. Oczywiście w przypadku, kiedy przestrzeń biurowa jest mała i składa się z dwóch czy trzech pokoi, kuchni i łazienki, spokojnie wystarczy jedna osoba. Jeśli chcesz mieć pewność, że będzie ona korzystała z odpowiednich środków czystości do biura, to warto samemu je zakupić. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych firm i produktów, które bez problemu można dopasować do indywidualnych potrzeb. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w każdej firmie jest co najmniej kilka różnych materiałów, chociażby w postaci drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy materiałów tekstylnych. Dlatego najlepiej dostosować środki czystości do każdej z tych powierzchni, aby odpowiednio zadbać o blaty, podłogi, szafki, a także okna.

Środki czystości do biura – od czego zacząć?

Oczywiście, potrzebne są nam dostosowane do danych powierzchni produkty, jednak zacznijmy od tych podstawowych, bez których trudno byłoby zacząć sprzątać. Chodzi przede wszystkim o ręcznik papierowy, a także ściereczki z mikrofibry. Są to produkty niezbędne w trakcie sprzątania. W końcu czym osoby sprzątające miałyby umyć blaty, szyby czy też lustra. W związku z tym warto nie oszczędzać na tego typu środkach czystości. Szczególnie w przypadku ręczników papierowych, które są niezwykle przydatne zarówno w kuchni, kiedy rozleje się kawa, jak i w łazience do wytarcia rąk. Można kupić je w dwóch rodzajach – w formie rolki, która może zostać umieszczona na specjalnym stojaku, lub w formie ręczników w składce, a więc pociągnięcie jednego papieru spowoduje wysunięcie się kolejnego.

W przypadku ściereczek z mikrofibry są one uniwersalne. Dzięki miękkiemu i delikatnemu materiałowi można bez problemu wytrzeć nimi lustro, blat, szafki czy też szklane elementy. Należy również pamiętać o specjalnych, dłuższych rękawicach. Ochronią one dłonie przed silnym działaniem środków czystości.

Obok wyżej wymienionych produktów nie można zapomnieć także o workach na śmieci. Koniecznie należy zakupić je w różnych wielkościach, dzięki temu bez problemu będzie można je dopasować do koszy zarówno tych najmniejszych, jak i największych. Co więcej, mogą one być także przydatne dla osób sprzątających w momencie, kiedy zebrało się dużo śmieci w trakcie wykonywania ich obowiązków w formie zużytego ręcznika papierowego, pustego środka czystości czy popsutych rękawic.

Jak czyścić meble?

Niezwykle ważnym elementem każdego biura są meble i to zarówno te w salach konferencyjnych czy pokojach pracowników, jak i w kuchni. Trzeba dbać o to, aby były one zawsze nieskazitelnie czyste bez żadnych plam czy też zbierającego się kurzu. Dlatego też wszystkie takie powierzchnie warto wycierać najpierw mokrą ściereczką z mikrofibry, która w delikatny sposób pozbędzie się ewentualnych plam. W momencie, kiedy już blat czy szafka wyschnie, należy skorzystać z profesjonalnych środków do pielęgnacji drewna czy też laminatów. Dzięki temu dodadzą one połysku, a także mogą zmniejszyć ilość osadzającego się kurzu na meblach, dzięki właściwościom antystatycznym. Dlatego też warto wybierać środki dedykowane do danych powierzchni. Jest to niezwykle istotne w momencie drewnianych szafek czy stołów. Użycie niewłaściwego detergentu mogłoby uszkodzić strukturę materiału.

Mycie monitorów, komputerów, drukarek i innej elektroniki za pomocą środków czystości

Dosyć wymagającym elementem sprzątania jest odpowiednie zadbanie o powierzchnię wszystkich sprzętów elektronicznych, z których pracownicy korzystają codziennie. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zakup dedykowanych środków czystości do biura. W końcu nikt nie chce, aby na obudowie drukarki, niszczarki czy też monitora pojawiły się różnego rodzaju przebarwienia czy inne uszkodzenia. Obecnie na ryku można bez problemu zakupić produkty, które doskonale sprawdzą się do wycierania ekranów z kurzu i plam, a także tworzyw sztucznych, z których stworzone są obudowy drukarek czy komputerów stacjonarnych.

Środki czystości do biura – zadbaj o porządek w kuchni i łazience

Zadając sobie pytanie jakie środki czystości do biura, nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego porządku w pomieszczeniach sanitarnych. Dlatego też podstawowym wyposażeniem w kuchni będzie wydajny i skuteczny płyn do mycia naczyń, a także specjalna gąbeczka. Warto także wyposażyć swoją firmę w różnego rodzaju odkamieniacze, które przydadzą się szczególnie do czajników. Dobrze byłoby, gdyby znalazło się miejsce również dla wspomnianego wcześniej ręcznika papierowego.

W przypadku toalety nie można zapominać o papierze toaletowym. W przypadku większych podajników, można kupić rolki o średnicy 18 cm, dzięki czemu powinny wystarczyć na dłużej. Oczywiście nie można zapomnieć także o specjalnych płynach do WC oraz kostkach. Warto także zakupić odświeżacze powietrza w postaci sprayu, które nadadzą łazience przyjemny zapach. Przy umywalce musi także znajdować się mydło. Warto wybrać środki czystości z dozownikiem, dzięki czemu ich użycie będzie prostsze, a także bardziej higieniczne niż w przypadku mydła w kostce.

Archiwizacja danych w biurze

Artykuły biurowe -> 03.09.22

Przed wynalezieniem dysków zewnętrznych wszystkie dokumenty musiały być przechowywane w formie papierowej w różnego rodzajach pomieszczeniach w firmie. Z roku na rok przybywało kolejnych umów, aneksów, aktów notarialnych czy kwestionariuszy osobowych. Potrzebne więc były coraz to większe przestrzenie, które mogłyby pomieścić wszystkie najważniejsze informacje. Jednak z biegiem czasu, a także pojawieniem się komputerów sytuacja uległa zmianie. Dzięki szybkiemu rozwojowi wiele osób mogło zacząć archiwizować dane w biurze już nie w postaci papierowej, ale w postaci elektronicznej. Digitalizacja wszystkich dokumentów i przenoszenie ich na różnego rodzaju dyski pamięci stało się niezwykle potrzebnym i praktycznym rozwiązaniem. W końcu żaden dokument nie powinien się już więcej zgubić i bez wstawania od biurka można było go znaleźć w komputerze.

Jak archiwizować dane w biurze?

Wraz z pojawieniem się nowych sposobów na archiwizację danych w biurze, pojawiły się nowe problemy. Złośliwe oprogramowania, wirusy, nieodpowiednio zabezpieczona baza firmy czy też awaria systemu lub komputera to najważniejsze zagrożenia związane z przenoszeniem dokumentów na laptopa czy też PC. W związku z tym zaczęto szukać nowych rozwiązań. Stały się nim różnego rodzaju nośniki pamięci. Obecnie niezwykle popularnymi przekaźnikami są m.in.:

Płyty CD/DVD/Blu-Ray – to najtańsza wersja nośników pamięci. W zależności od wyboru rodzaju (CD, DVD, Blu-Ray) mają one różną pojemność (650 MB do nawet kilkuset GB), którą bez problemu można dostosować do swoich własnych potrzeb. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na archiwizacji danych dotyczących określonego klienta, roku czy też miesiąca. Warto jednak pamiętać, że aby z nich korzystać, należy mieć specjalną stację dysków.

Pendrive-y – jest to droższe rozwiązanie, jednak jest niezwykle praktyczne przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Te nośniki pamięci mogą bez problemu zmieścić się w najmniejszej kieszeni Twoich spodni, marynarki czy torebki. Choć początkowo ich pamięć oscylowała w okolicach kilku GB, to obecnie można kupić modele, na które możesz zgrać nawet 512 GB. Do korzystania z nich wystarczy tylko wejście USB w komputerze.

Karty pamięci SD i microSD – są to niewielkich rozmiarów nośniki pamięci, które często służą nam w telefonach komórkowych do przechowywania zdjęć, filmów czy muzyki. Doskonale sprawdzą się również w formie archiwizatora danych biurowych. Bez problemu można je podłączyć do telefonu czy tabletu. Podobnie, jak w przypadku pendrive-ów mogą mieć pojemność nawet 512 GB.

Dyski zewnętrzne SSD i HDD – dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również dyski zewnętrzne, które potrafią pomieścić nawet 12 TB plików. Bardzo szybko można dzięki nim zgrywać i przegrywać dane, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i można w sprawny sposób przeglądać zarchiwizowane dane. Często są wykorzystywane do przechowywania różnego rodzaju gier, programów czy też tworzenia kopii zapasowych systemu, co jest niezwykle istotne w obecnych czasach.

Jak widać sposobów na archiwizację danych w biurze jest wiele. Należy wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie i regularnie zajmować się przenoszeniem dokumentów z dysków komputerowych na nośniki pamięci, aby zabezpieczyć informacje przed wyciekiem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie gilotyny do biura?

Artykuły biurowe -> 03.09.22

W każdej firmie potrzebna jest przestrzeń do pracy z dokumentami czy przy komputerze. Dlatego też podstawowym wyposażeniem powinny być biurka, komputery, regały na segregatory i teczki, a także drukarki. Mimo digitalizacji wiele dokumentów, ogłoszenia, zaproszenia czy ulotki i tak muszą być w formie papierowej. O ile w przypadku formatu A4, nie ma problemu z odpowiednią wielkością, o tyle w przypadku mniejszych wymiarów mogą się one pojawić. Wszystko dlatego, że trzeba je precyzyjnie dociąć. W końcu nikt nie chce, żeby do klientów czy nawet pracowników dotarły zaproszenia, ulotki czy ważne dokumenty z nierównymi czy poszarpanymi krawędziami. Oczywiście można posiłkować się zwykłymi nożyczkami, a także nożykami, jednak jest to dobre rozwiązanie w momencie, kiedy tych kopii jest niewiele. W przypadku potrzeby docięcia 50, 100 czy nawet 200 arkuszy pojawia się problem. Dlatego też w każdym biurze warto mieć także gilotynę, a więc urządzenie, dzięki któremu w precyzyjny sposób, można poradzić sobie jednym ruchem z kilkudziesięcioma kartkami za jednym razem.

Trymer, nożyczki czy gilotyna?

Oczywiście trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biuro bez choćby jednej pary nożyczek. Jednak nie wszyscy lubią z nich korzystać, kiedy trzeba wyciąć jakiś element z papieru. Ile razy zdarzyło Ci się, mimo narysowanej linii i tak krzywo dociąć kartkę? Częstym problemem przy korzystaniu nożyczek jest także papier, na którym widać nieestetyczne wyżłobienia. Rozwiązaniem może okazać się trymer. Jego ogromną zaletą jest duża precyzja, którą najlepiej widać w momencie docinania mniejszej liczby strony. Jeśli więc zależy Ci na niezwykłej dokładności w większych plikach, to najlepszym rozwiązaniem będzie gilotyna. Posiada ona zaokrąglone ostrza, dzięki czemu bez problemu dotną kartkę z taką samą siłą na całej jej długości. To szczególnie istotne, kiedy chcesz podzielić formaty większe od A4. Strony w pliku nie przesuwają się, a krawędź, która została przecięta jest gładka. Warto także wiedzieć, że ostrza w gilotynach są wymienne. Dzięki temu można pozbyć się tępej końcówki na rzecz nowej. Z pewnością docenią tę możliwość osoby, które często korzystają z takich obcinarek.

Jak działa gilotyna?

Papier, karton, a nawet cienka blacha! To wszystko możesz przyciąć właśnie za pomocą gilotyny. Oczywiście nie każdy model będzie nadawał się do pracy z twardszymi i grubszymi materiałami. Jednak wszystkie bez problemu poradzą sobie ze zwykłą kartką. Gilotyna składa się przede wszystkim z podstawy oraz dźwigni, która jest połączona z nożem. Przecięcie materiału ma miejsce wtedy, kiedy wprawimy dźwignię w ruch. Dzięki precyzyjnemu umiejscowieniu danego dokumentu czy materiałów artystycznych lub reklamowych można bez problemu za jednym razem przyciąć cały plik. W zależności od potrzeb gotowe kartki można zalaminować, aby były odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego dobrze sprawdzą się również do bindowania, a także przechowywania w segregatorach lub archiwach. Gilotyna znacznie przyspieszy etap docinania wszystkich potrzebnych dokumentów, dlatego też powinna być podstawowym wyposażeniem każdego biura. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać.

Jaką gilotynę do cięcia papieru wybrać?

Jeśli już faktycznie zdecydowałeś, że ani nożyczki, ani trymer nie są dla Ciebie, w Twojej głowie może pojawić się pytanie na co zwracać uwagę przy zakupie gilotyny do biura? W końcu każdy z nas chce, aby było to urządzenie jak najbardziej funkcjonalne, a przede wszystkim dopasowane do potrzeb firmy. Są jednak cechy, które są niezwykle istotne dla wszystkich posiadaczy gilotyny. Są to:

Bezpieczeństwo – każde urządzenie posiada ostrza tnące, dlatego należy zachować specjalne środki ostrożności, korzystając z tego sprzętu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy interesujący nas model ma specjalną osłonę na noże. Najlepiej, gdyby była ona wysoka, aby zabezpieczyć palce przed ewentualnym skaleczeniem. Istnieją również osłony automatyczne, jednak występują one w modelach z wyższej półki. Niezwykle istotne są także specjalne antypoślizgowe nóżki. Muszą być one ustawione w taki sposób, aby gilotyna nie przechylała się na boki.

Wygoda i wydajność – z racji tego, że urządzenie to wymaga działania ze strony człowieka, warto zwrócić uwagę na odpowiednio wyprofilowany uchwyt. Powinien on dobrze leżeć w dłoni, dzięki czemu zmniejszy obciążenie nadgarstka, a także i samej ręki. Dla większego komfortu należy wybrać uchwyt, który został wykonany z materiałów antypoślizgowych, np. z gumy. Dobrej jakości blat, a także ramię gilotyny powinny być wykonane z metalu, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko ewentualnego wypadku czy usterki całego mechanizmu.

Precyzja – to, czego nie zapewnią Ci nożyczki czy trymer, to rozrysowane na blacie podstawowe formaty ISO. Dzięki temu w sprawny sposób dopasujesz rozmiar kartki bez konieczności używania tabel. Warto także, aby gilotyna posiadała specjalny ogranicznik, przez co będzie można zachować powtarzalność. Pomocna będzie również listwa dociskowa, której zadaniem jest zabezpieczenie pliku arkuszy przed przesuwaniem.